Billedgalleri
Ibanez Howard Roberts
Til salg
12.999 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Guitartype: Halvakustiske guitarer
OPDATERET MED NY PRIS!!
Ser gerne dette skønne instrument kommer i hænderne på en ung player. :)
Der er tale om en fantastisk smuk, velspillende og ikke mindst helt utroligt vellydende smuk vinrød Ibanez Howard Roberts bygget i Japan i 1977.
Guitaren fremstår originalt uden store dings eller dongs og med både den originale rosentræsbro og det specielle tone circuit intakt, som har et ekstra tone potmeter, der fungerer som et mid scoop.
Det gør, at guitaren er meget versatil og som sagt lyder helt utroligt godt forstærket med en varm transparent trælyd som en gammel Gibson ES 175 fra 50erne.
Lægger et link ind nederst i annoncen til en video med tilsvarende guitar, så man selv kan vurdere lyden.
De originale bånd og nut er blevet efterset og slebet af Mark hos Java Guitars, som har sat guitaren op, så den spiller som smør med super lav action:
Selv med 12 flat wounds er den lynhurtig og nem at komme rundt på.
Den originale celluid slagplade er på et tidspunkt gasset af, hvilket har irret pickup og tailpiece. Tidligere ejer har haft den forbi ekspert, som har haft pickuppen skilt ad for at lufte den ud.
Den originale unpotttede pick up spiller altså som den skal uden problemer, men skal have en klat loddetin for at hæfte coveret igen.
Derfor er der gjort plads i prisen til en kærlig opgradering og evt ny slagplade, hvis man skulle ønske det.
Så der er rigtig meget guitar for pengene her, som man kan høre på videoen af tilsvarende guitar nedenunder.
Har prøvet at fange det smukke samspil mellem det flammede træ og farven, men den skal ses og høres i virkeligheden. :)
https://youtu.be/gLiIr4taMPY
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 30.9.2025 kl. 17:59 ・ Annonce-ID: 11239667