Billedgalleri
Fällkniven A1pro Custom
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Stål : lam cos
Blad længde : 16cm
Blad tykkelse : 7mm
“Thetopicala” har lavet handle til denne A1pro. Søg evt YouTube. Her er en video af denne kniv.
Dette er en batoneringsmester grundet det tykke Convex blad. De fleste Fällkniven chipper næsten stensikkert ved hårdt brug, grundet decarb ved factory grinding. Jeg har allerede (det gjorde fra starten), slebet ca 1/10 mm af for at komme ind til det “gode” stål, hvilket betyder at den ikke chipper mere. Har testet. Som alle mine knive er denne hamrende skarp.
Fantastisk ergonomi istedet for det tynde skrald Fällkniven laver. Håndtaget er lavet af African blackwood, green Micarta og orange spacers.
Spine er skarp, men jeg har selv afrundet det første lille stykke hvor tommelfinger placeres.
OBS!!! Dette er helt ærligt ikke lavet med største omhu, da jeg lavede det spontant da jeg var ude på tur. Med lidt fint sandpapir og 20 min kan det gøres smukt, men for mig er det funktionalitet der lige nu prioriteres.
Læderskeden er fra ‘Helle Nord”, som jeg har wet molded. Fungerer fremragende.
Pris er fast og inkl shipping i DK
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.6.2025 kl. 11:06 ・ Annonce-ID: 11115780