Billedgalleri
(1/4)
Inaktiv
Sklo Union (Attrib.) - Vase - Stor tjekkisk mid-century modern vase med bølge...
Til salg708 kr.
Beskrivelse
Ceramics & Glass, Sklo Union (Attrib.) - Vase - Stor tjekkisk mid-ce, OTHER - Sklo Union (Attrib.), Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Stor dekorativ tjekkisk mid-century modern glasvase med bølget kant og kubusformede mønstre, circa 1950
2200 gram
Et smukt eksempel på tjekkisk mid-century design produceret af Sklo Union, den førende glasfabrik i Tjekkoslovakiet i 1950'erne. Denne vase er lavet af klart presset glas med integrerede dybblå farveaccenter, der pryder både den bølgende kant og kubemønstre omkring midten. Dekoren er en del af selve glasset, hvilket antyder avancerede produktionsmetoder.
Vasen kombinerer lodrette ribber i bunden med et net afhængige firkantede mønster i midten, hvilket skaber en levende kontrast mellem glatte og strukturerede dele. Den bølgende, spredte kant tilføjer et legende præg til det stramme geometriske design. Den skarpe, slebne stjerneformede bund er karakteristisk for glas fra denne region og periode og understreger lyslege og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
| Annonce-ID | 11029155 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 15.6.2025 kl. 06:24 |