Billedgalleri
Flad skål i stentøj – Royal Copenhagen, BACA-serien, model 870/3290
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Dekorativ flad skål i stentøj, fremstillet af Royal Copenhagen som en del af den anerkendte BACA-serie, bl.a. designet af Nils Thorsson i midten af 1970’erne. Serien er kendt for sin kombination af funktionalitet og kunstnerisk udtryk, og blev produceret af Aluminia under Royal Copenhagen-navnet.
Skålen har en diameter på 17 cm og en højde på 2,5 cm, og fremstår i perfekt stand uden skader, afslag eller slid. Den er dekoreret med BACA-seriens karakteristiske mønstre, ofte i koboltblå og jordfarvede nuancer, på en glaseret overflade med subtil tekstur.
Modelnummeret 870/3290 henviser til en af de mange varianter i serien, som blev hånddekoreret og produceret i begrænsede oplag. Nils Thorsson, som var kunstnerisk leder hos Royal Copenhagen, skabte BACA-serien med inspiration fra både moderne og klassiske formsprog, og den regnes i dag som et ikonisk eksempel på dansk design fra 1970’erne.
(A001)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.9.2025 kl. 11:28 ・ Annonce-ID: 1090624





