
Billedgalleri
CELLULOID TREASURES OF VICTORIAN ERA, bog celluloid, plast, bakelit
Varebeskrivelse
En meget smuk bog med de mest fantastiske billeder af celluloid objekter lavet i den viktorianske periode -d.v.s. ca. 1830 - 1910.
Bogen er "som ny" hardback, udgivet 1999. Den er ubrugt, direkte fra forlaget i sin tid. Bogen er på engelsk.
232 sider med over 700 farvebilleder af æsker, spejle med celluloid, dåser, toiletæsker, fotoalbum, postkortholdere, autografholdere, barbersæt, cigaretæsker o.s.v.
Prisguide under hvert billede.
Bogen kan sendes med “fiks færdig” eller på “gammeldags” måde billigst med DAO:
PakkeShop: 55 Kr
Et must for alle interesserede i celluloid, plast, bakelit o.s.v. og selvfølgelig bøger om celluloid. bøger om æsker, bøger om dåser, bøger om victoriana o.s.v.
Bogen fortæller om celluloids historie, et plastmateriale, der blev opfundet i 1869 og var det første delvist syntetiske termoplastiske formstof.
Det er lavet af cellulose og kamfer og var meget udbredt i den viktorianske periode men blev erstattet af andre materialer(bakelit , plast), på grund af dets brandfarlighed.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 16.7.2025 kl. 11:12 ・ Annonce-ID: 1078840