Billedgalleri
skolekort, motiv: verden, b: 223 h: 130
Varebeskrivelse
Dansk skolekort/verdenskort fra 1960’ernes folkeskole. 50-60 år gammelt! Super flot med den dekorative, sorte kant, der smukt indrammer kortet.
Ensartet patina (med en lille hilsen fra en vittig elev, der har skrevet et lille “hej” lige nord fro Sumatra) på nær lidt skjolder fx over Antarktis og vest for Australien, og et par reparationer sydøst for Hawaii .
Kortet er oprindelig lavet til at blive båret fra klasselokale til klasselokale og er derfor lavet med manuelt oprul og låsebeslag.
Se nærbillede for indtryk af kvaliteten og standen af trykket.
Slidstærkt med kraftigt lærred på bagsiden.
Kortet måler 223x130 cm. Selve lærredet er 211 cm bredt.
Kan afhentes i Hørsholm hele døgnet eller i Kbh. Ø hverdage mellem kl. 9 og 17 efter aftale. Kan alternativt sendes for købers regning.
Alle tiders gave.
Vil pynte på enhver væg, er en fantastisk samtalestarter og giver en meget bedre fornemmelse af afstande og størrelser end Google Maps på en skærm.
Købt som beset.
Find flere modeller og størrelser (fx 150, 175, 190, 200, 210, 220, 260 og 280 cm bredt) under mine andre annoncer på min profil eller ved at søge på “emmas-skolekort”, fx verdenskort og kort over Norden / Skandinavien, Europa / Europakort og Storbritanien. Jeg sælger ud af min samling. Derfor de mange kort.
Jeg har ikke fået lagt alle modeller op, så spørg endelig, hvis der er noget specifikt, du søger - måske jeg har lige det, du leder efter, et sted i samlingen :)
// emmas-skolekort
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 16.2.2025 kl. 12:05 ・ Annonce-ID: 1078450