Billedgalleri
Kul, Karl Larsen, motiv: Dyr
Varebeskrivelse
Kul, Karl Larsen, motiv: Dyr, stil: Naturalistisk, b: 21,5 h: 15, Fin lille blyant-skitse af et liggende får af den kendte kunstner Karl Larsen medlem af "De Fire" med Salto, Lundstrøm og Svend Johansen. Det er dateret så vidt jeg kan se 1940 ell muligvis 43.
Rammet ind i fin sølvramme med skitsen på en smuk blå baggrund. Rammemål 32 X 25 cm. Billede af ramme følger. Kr 1800
Næste billede er en monochrom akvarel tegning af F.C. Lund "Høne med kyllinger" kan ikke lige regne dateringen ud men nok før 1900 signeret FCL. Lysmål 20 X 14 cm rammemål 29 X 25 cm. kr 1800.
Så er der et fint olie-maleri af Knud Raaschou Nielsen forestillende en bison. Mål er 43 X 32 cm inkl listerammen. Hvis man synes bisoner er fascinerende så er det et "must have". kr 5000
Og så har jeg lige fundet et lille landskab med køer i måneskin af Harald Heiring. det er ret fint!! Nu om dage ser man jo sjældent køer ude ..og måske går det med dem som med minkene. Så kan man jo have sådan et fint lille billede til minde. Det måler 60 X 45 cm og er vistnok dateret 76. kr 3000
Så er der en hest af en Ewa Ratajczyk fra 97 ukendt teknik men flot! rammemål 34 X 27 cm kr 1000
Og en gammel radering af Thorvald Niss Hjorte der slås ..formentlig fra Dyrehaven. kr 800
Det sidste er en rigtig fin tusch tegning af Axel Hou med en tyr på en mark. kr 2500
alle kan sendes med forbehold for glas.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 2.6.2025 kl. 18:40 ・ Annonce-ID: 1076360