Billedgalleri
(1/6)
Kirsten Piil glas, Holmegaard Glasværk, f.eks
Til salg125 kr.
Beskrivelse
Glasserien Kirsten Piil er designet af Per Lütken for Holmegårds glasværk, og blev fremstillet i perioden 1956 til 1989.
Disse glas blev hurtigt et glas som mange samlede på til det veldækkende bord. Glasserien er stadig efterspurgt.
Vi sælger disse brugte glas som alle er i god stand uden skader og uden chips.
Design Classique sælger brugte spisestel og brugte vinglas i mangle danske klassiske serier. Her køber du brugte vinglas af serien, Kirsten Piil fra Holmegaards Glasværk. Disse glas er produceret i en tid hvor produktionen foregik i Danmark, derfor er glassene efterspurgte, og en del af Holmegaard´s historie.
Følg venligst linket til hjemmesiden, hvor du kan se priserne på de forskellige modeller. Glassene kan købes i vores store udstilling eller online. På hjemmesiden får du straks et tilbud på leverig.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Holmegaard
Lokation
Annonce-ID | 10536635 |
---|---|
Sidst redigeret | 4.6.2025 kl. 17:10 |