Billedgalleri
Militær, Tidligere fanger og modstandsfolk- Erindring
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Militær, Tidligere fanger og modstandsfolk- Erindring, Tidligere fanger og modstandsfolk- Erindrings dramflaske
Tidligere fanger og modstandsfolk- Erindrings dramflaske fra Lise Porcelæn med inskription
SEF dramflasken i blåt med rødt og hvid stribe omkranset af bladranke og pigtråd.
SEF Omegnsafd.
Mål : 16 cm (Højde), 11cm (bredde), 5 cm (Dyb)
OBS: Armbindet følger ikke med, men er vedlagt for at vise sammenhængen
Farver på Dramflasken kommer af farverne på Fihedskæmper armbåndet:
Armbindet blev fremstillet af hærens "materielintendantur" (materielafdeling) af blåt militærjakkestof, hvorpå der var sat et bånd i dannebrogsfarver: rød og hvid. Dette skyldes, at det er en tilfældighed, at farverne var de samme som i RAF-hattene, der repræsenterede de britiske farver.
Beskrivelse af frihedskæmper armbåndet
Armbindet, der senere blev kendt som "frihedskæmperarmbindet" er faktisk planlagt af hæren i 1942 til brug i sparsomme uniformer af værnepligtige, der skulle sikre opretholdelsen af ro og orden i en situation med tysk sammenbrud (det så -kaldet P-niveau). I en sådan situation var det måske ikke muligt at få rigtige uniformer. Men et armbind ville iflg. Genève-konventionen af 1907 var tilstrækkelig til at identificere bæreren som en 'kombattant', sådan at han ikke har risikeret at blive summarisk henrettet ved tilfangetagelse, men havde ret til at blive behandlet i overensstemmelse med krigens love.
Armbindet blev fremstillet af hærens "materielintendantur" (materielafdeling) af blåt militærjakkestof, hvorpå der var sat et bånd i dannebrogsfarver: rød og hvid. Dette skyldes, at det er en tilfældighed, at farverne var de samme som i RAF-hattene, der repræsenterede de britiske farver.
Ved armbindet var syet om et metalskjold med rigsvåbenet med de tre løver. I den hvide stribe var vævet M.I. for Materiale-Intendanturen. (materiel afdeling)
Den 29. august 1943 opløste besættelsesmagten, den danske hær og hærens seneste arbejde med at identificere illegale grupper
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.4.2025 kl. 08:02 ・ Annonce-ID: 102790