Billedgalleri
Gammel ølkasse i træ med Tuborg logo
Varebeskrivelse
Gammel grøn Tuborg ølkasse i massiv træ. Med gult og rødt Tuborg logo designet i 1914 af arkitekt og kunstmaler Jens Møller-Jensen (1869-1948)
(Se evt annonce med øvrige gamle øl/most kasser)
Frem til 1968 var ølkasser lavet af træ, og havde plads til 50 glasflasker a 33 cl. De første glasflasker var lukket med en korkprop, hvorfor flaskerne lå ned i kassen (for at undgå at korkpropperne udtørrede og blev utætte)
En fyldt ølkasse kunne derved veje hele 41 kg med fyldte glasflasker og 23 kg med tomme glasflasker. Træølkassen blev udfaset 1968-1972 til fordel for de noget lettere ølkasser i plast.
I dag kan kassen bruges til opbevaring af feks. LPer, legetøj, tæpper, overtøj, hjemmesko eller tørklæder osv. Den kan indgå som dekoration / en del af indretningen.
Man kan omdanne kassen til et bord/lampebord, eller hænge den på væggen og bruge den til reol, sengebord osv.
Kassen har godt med patina, og er solid. Farverne er klare.
Mål: L 48 cm x B 31 x H 36 cm. Vægt 5,5 kg
PRIS: KR 140,-
Afhentes på Amager.
Kan også sendes for købers regning. Sælger betaler for forsvarlig indpakning.
Mobilepay haves.
Mængderabat gives, ved køb i flere annoncer :-D
(Jeg har rigtig mange emner af varierende slags, som skal gøres salgsklare, så “følg” mig gerne)
Søgeord:
Retro opbevarings kasse. Gammel ølkasse
Retro Tuborg. Gammel trækasse. Nostalgi. Nostalgisk opbevaring.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 14.6.2025 kl. 22:18 ・ Annonce-ID: 10241162