Billedgalleri
Morris Mascot
1975
2.000 km
Manuelt
Benzin
Samlet pris
140.000 kr.
Kontakt
Få mere information om bilen eller aftal en testkørsel.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indNyttige links
Se synsrapport for dette køretøjBeskrivelse
jeg tænker lidt at billederne taler for sig selv. :)
Men kort fortalt er det Mini Countryman med en 1275 to enkelte hs6 karburator 🫣
Ja det er rigtig hvis du synes du har set den før så var den til salg sidste år . Den blev desværre ikke solgt. Jeg har passet på hende over vinteren og hertil sæsonstart har hun fået stort service.
Hvor jeg har skiftet generator v rem
Vandpumpen har været ude og får skiftet pakken den har fået skiftet tandrem. Stillet ventiler og et nyt starter batteri og selvfølgelig olie og filter.
Lidt om bilen.
Den har fået den helt store i 2019 den fik plader i 2020 den har Maks kørt 2000 km efter den er blevet renoveret.
Fejl og mangler uret til temperaturen tror jeg ikke passer til den flyver op i Max jeg tror skal den kalibreres til bilen eller skal man finde en anden nu er jeg kørt med det og jeg mærker bare på kølerslanger til varmeapparatet. Loftbeklædning i Taget skal lige færdig monteres. gaspedalen går en lille smule stramt men det er begrund af karburatorerne
Jeg kunne skrive en hel Roman hvad der er lavet på bilen men bilen er fuldstændig nyt ledningsnet alt har fået en tur. selvfølgelig er der blevet brugt gamle ting for at få patina ligesom kabinen er original og fra 70’erne
Skriv endelig hvis du har spørgsmål.
I henhold til prisen synes jeg den er fair og det håber jeg du vil respektere. Den står mig i langt over 230.000.
Specifikationer
- Mærke
- Morris
- Model
- Mascot
- Modelår
- 1975
- Karosseri
- Stationcar
- Drivmiddel
- Benzin
- Effekt
- 95 Hk
- Kilometertal
- 2.000 km
- Geartype
- Manuelt
- Maks. anhængervægt
- 250 kg
- Drivline
- Forhjulstræk
- Sæder
- 5
- Døre
- 2
- Farve
- Grøn
- Bilen står i
- Danmark
- Seneste synsdato
- 8.4.2020
- Næste synsdato
- 8.4.2028
- Kategori
- Personbil
- Registreringsnummer
- DY36000
- 1. registrering
- 2.9.1975
- Antal ejere
- 2
- Annoncetype
- Brugtbil til salg
Udstyr
- Alufælge, sommer
- Anhængertræk, fast
- Bluetooth
Køretøjets serviceprogram er blevet fulgt. Køretøjet er blevet serviceret i henhold til fabrikkens retningslinjer.
Sælgers kendskab til bilen
Har bilen kendte skader?
Nej
Er eller har bilens motor været tunet?
Ja. godt
Har bilen restgæld/anden behæftelse?
Nej
Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.
Mere som dette

