Billedgalleri
(1/4)
Rolex - Oyster Perpetual Lady - 6917 - Kvinder - 1970-1979
Til salg17.880 kr.
Beskrivelse
Watches, Rolex, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Brugt Rolex Lady Datejust ref. 6917.
Lavet med gult guld og rustfrit stål, er dette lille Oyster etui designet til at have en luksuriøs stil.
Uret er indrammet med en elegant fløjlriem og er parret med en matchende hvid urskive med romerske tal.
Den berygtede datoåbning, der lancerede Datejust til den enorme succes, den er i dag, vises tydeligt ved 3-timers markøren.
Hvis du søger en prisbillig brugt Rolex med vintage stil, er ref. 6917, som vi har listet her i dag, kan være det perfekte ur til dit håndled.
Lidt af historien: Rolex Lady Datejust har været øverst på listen siden introduktionen i 1957, en enormt populær version af den legendariske herremodel, givet et nedskaleret, feminint twist.
Fordi den første Lady Datejust ankom så længe efter mændenes, var den ikke udsat for den samme slags uafklarede begyndelse. I
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Rolex
Lokation
Annonce-ID | 10182464 |
---|---|
Sidst redigeret | 25.5.2025 kl. 06:24 |