Billedgalleri
(1/4)
Pablo Picasso (after) - "Portrait of Dora Maar, 1937" - (50x70cm) - 1999
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Posters, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Pablo Picasso (efter), autoriseret offsettryk på kraftigt glat satinpapir (ca. 300 gsm).
Copyright Pablo Picasso af SIAE, 1999
- Stempel på verso.
Størrelse: 50 x 70 cm.
- Stand: fremragende. Aldrig indrammet, aldrig eksponeret.
Pablo Picasso (1881-1973) var en spansk maler, skulptør og en af de mest indflydelsesrige kunstnere i det 20. århundrede. Han var medstifter af kubismen og bidrog væsentligt til forskellige stilarter, herunder Surrealisme og Symbolisme. Picassos værker er kendt for deres innovative brug af form, farve og perspektiv, og han gentænkte konstant sin stil gennem sin produktive karriere, der strakte sig over mere end syv årtier.
Picassos kunstneriske rejse er opdelt i flere perioder, herunder Den Blau Periode, Den Rose Periode, Afrika-inspirerede Periode og Kubistiske Periode, blandt andre. Hans
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 10128392 |
---|---|
Sidst redigeret | 23.5.2025 kl. 06:48 |