Billedgalleri
English and American Furniture (1929)
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
English and American Furniture: A Pictorial Handbook of Fine Furniture Made in Great Britain and in the American Colonies, Some in the Sixteenth Century but Principally in the Seventeenth, Eighteenth and Early Nineteenth Centuries af Herbert Cescinsky og George Leland Hunter.
Udgivet af Garden City Publishing Company i 1929.
311 sider.
Denne klassiske referencebog er et omfattende og rigt illustreret værk, der dokumenterer udviklingen af engelsk og amerikansk møbelkunst fra 1500-tallet og frem til begyndelsen af 1800-tallet. Med et særligt fokus på de stilistiske og håndværksmæssige strømninger i det 17., 18. og tidlige 19. århundrede præsenterer Cescinsky og Hunter en enestående samling fotografier og detaljerede beskrivelser af fine møbler fremstillet i både Storbritannien og de amerikanske kolonier.
Bogen kombinerer faglig indsigt med visuel dokumentation og fungerer som et værdifuldt opslagsværk for samlere, antikvitetshandlere, kunsthistorikere og møbelentusiaster.
Kan sendes på købers regning eller afhentes på Christianshavn eller i Søborg.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 20.5.2025 kl. 20:26 ・ Annonce-ID: 10073853