Nyhedsbrev

22. marts 2007

http://www.dba.dk/

1. Vind Danparcs-weekendophold for 6 personer, Nintendo Wii konsol, gavekort til Aarstiderne.com m.m.

-- Sponsor --

GRATIS blækpatron til dba.dk's brugere!

Laveste pris på blæk, toner og fotopapir til dba.dk's brugere. Prøv første gang blæk for 0,- til de fleste EPSON og CANON. HP og LEXMARK op mod 50% billigere. Klik ind og se hvor meget Du sparer!

- klik her! -

2. I påskeferien vil jeg…

Byggeri
Sætte hus i stand
Have
Ordne haven
Ferie
Ud at rejse

Feriebolig i udlandet
Flybilletter
Feriebolig i Danmark
Børn
Fikse børneværelset

Stole og borde
Barnesenge
Reoler, slagbænke m.m
TV
Købe et stort, lækkert
fladskærms-TV

LCD fladskærm
Plasma fladskærm
Camping
Købe ny campingvogn
og tage familien
med på camping
Bil
Udskifte den gamle bil
- eller måske bare
købe en ekstra
Golf
Tage hul på golfsæsonen

3. De 15 hotteste ting på dba.dk – lige nu!

Motorcykel

Motorcykel
Bil

Bil

Hund

Hund

B&O

B&O

Lejebolig

Lejlighed

Sofa

Sofa

Traktor

Traktor

Spisebord

Spisebord

Campingvogn

Campingvogn

Trailer

Trailer

Sofabord

Sofabord

Barnevogn

Barnevogn

LCD

LCD fladskærm

Killing

Killing

Scooter

Scooter

4. Blåt tema: Poul Kjærholm

Poul Kjærholm Poul Kjærholm (1929-1980), berømt dansk møbeldesigner, stod i 1950’erne og frem til slutningen af 1970’erne bag verdenskendte designklassikere som f.eks. PK 22, PK, 31, PK25 og PK61.

Kjærholms foretrukne materialer var især stål og læder, og hans design er en blanding af skandinavisk tradition og europæisk modernisme med stor sans for detaljerne. Samtidig er han måske den danske møbelkunstner, som mest kompromisløst har forsøgt at forenkle og skrabe alt overflødigt bort.

I lange perioder var Poul Kjærholms møbler så eksklusive, at de næsten ikke var til at købe for penge, i hvert fald ikke for det brede publikum. I dag har hans møbler fået en renæssance og er meget eftertragtede. Og så er de efterhånden til at betale, i hvert fald hvis man vælger at købe dem brugt på dba.dk:

PK9 | PK11 | PK20 | PK22 | PK24 | PK25 | PK31 | PK55 | PK61 | PK71


Alle Poul Kjærholm-møbler på dba.dk

Læs også artiklen ”Designermøbler er en god investering”

5. Før du køber hund

Hund Allerede før du anskaffer en hund, er der flere ting, du bør overveje.

Det kan være svært at modstå en sød lille hundehvalp, der logrer med halen og tigger om at komme med dig hjem. Men slå koldt vand i blodet og overvej grundigt, om du og din familie er parate til at være hundeejere.

De første ting, der normalt melder sig, er spørgsmålene om plads, børn, ferie, hundeluftning osv. Har du overhovedet tid til at have en hund?
Både små og store racer har brug for motion, de skal luftes og aktiveres hver dag, men nogle naturligvis mere end andre.

Har du spædbørn eller er der børn på vej, er det heller ikke sikkert, at du skal have hund lige nu. Det kan godt lade sig gøre at kombinere hund og små børn, men det kræver alt andet lige en del mere af dig som hundeejer.

Er du klar til at have hund de næste mange år? Hvad gør du f.eks., når du skal på ferie eller til fest? Hvem kan passe den og gå tur med den? Skal den være alene hjemme, når du er på arbejde eller i skole, eller kan du have den med?

Du skal også tage stilling til, om du vil have en hvalp eller en voksen hund. Hvalpen kan du selv præge, men den kræver også meget opmærksomhed og træning i begyndelsen.

Det er alfa og omega, at du vælger den rette type af hund, der passer til dit temperament og din livsstil. Research er kodeordet, og du kan få svar på specifikke spørgsmål om de forskellige racer ved at henvende dig til Dansk Kennel Klub.

hund.dba.dk finder du mere end 1.200 annoncer med hunde og tilbehør, så klik ind og find den hund, der passer til dig og din familie.

Hund

Chihuahua | Labrador | Golden Retriever
Schæfer | Terrier | Gravhund | Mops
Spaniel | Berner Sennen | Dansk/svensk gårdhund




Læs også artiklerne "Hold din hund i form", ”Vælg den rigtige type hund” , ”Forstå din hund” , ”Hvad skal vovse ha’ til aftensmad” og mange flere...

6. Før du køber hest

Hest Når du ønsker at anskaffe en hest, er der mange ting, du bør overveje grundigt. Kan du have hesten opstaldet hjemme, eller skal den på hestepension? Hvilken hest skal du købe? Hvad koster det at holde hest? Hvor lang tid tager det at passe en hest?

Det kan være fantastisk at have hest eller pony, og det kan også give god motion og uventede naturoplevelser. Man skal bare huske, at det også er en stor beslutning at anskaffe sig så stort et dyr. Det er f.eks. ret tidskrævende at have hest eller pony. Du skal kunne afsætte mindst et par timer dagligt til pasning af dyret, og dyreværnsloven siger, at heste skal tilses mindst én gang i døgnet.

Det er også dyrt at have hest. Ud over udgifter til køb af hest og udstyr vil der være løbende udgifter til opstaldning og foder, smed, dyrlæge, undervisning/træning, forsikring etc. Du skal regne med at afse minimum 2.000-3.000 kr. pr. måned til at holde egen hest.

Når du har besluttet dig for at købe en hest, skal du overveje, hvad du ønsker at bruge hesten til. Skal den f.eks. bruges til dressur, spring eller motionsridning? Hvis du er nybegynder og ønsker dig en hest, er det desuden en god idé at starte med at gå på rideskole – køb aldrig en hest, før du kan ride!

(Kilde: Dyrenes Beskyttelse)


Hund Læs resten af artiklen og mange andre artikler om heste her.


hest.dba.dk har vi mere end 5.600 annoncer med heste og ponyer og over 6.500 annoncer med rideudstyr og tilbehør til heste.

Araber | Dansk varmblod | Oldenborg | Pinto | Fjordhest | Islænder | Shetlænder | Frieser

7. Glæd børnene med et kæledyr!

Kæledyr De fleste børn elsker dyr, og allerede fra børnene er helt små, kan de have stor glæde af at omgås dyr i familien. Der er dog flere gode råd, som du bør have med på vejen, inden du går ud og køber et kæledyr til poderne:

  • Husk på, at hovedansvaret for et kæledyr altid er forældrenes! Du risikerer, at børnene hurtigt mister interessen for dyret, og så skal der være en voksen til at tage over.
  • Køb store dyr til små børn. Fordel: Store dyr kan selv sige fra, når børnene bliver for vilde eller tager for hårdt fat.
  • Lav grundig research på det dyr, du ønsker at anskaffe. Se bl.a. på, om dyret passer til jeres familie, så I kan give det den optimale pasning, eller om det f.eks. er for tidskrævende for jer.

kat.dba.dk og dyr.dba.dk finder du mange forskellige slags kæledyr - både de mest populære og de lidt mere usædvanlige – samt masser af dyretilbehør såsom bure, legetøj, madskåle m.v.

Killinger

Kat
Racekat | Huskat Killing

Kanin

Kanin

Marsvin

Marsvin

Hamster

Hamster

Undulat

Undulat

Papegøje

Papegøje

Skildpadde

Skildpadde

Chinchilla

Chinchilla

Akvarium

Akvarium

Slange

Slange

8. Tidens mest solgte brugtbiler!

Peugeot Peugeot 307 er øjeblikkets mest populære brugte bil. Den satte sig med model 2003 og 2004 tungt på både første- og andenpladsen på listen over de mest solgte brugte biler i februar.

Men også Peugeot 206 årgang 2002 og 2003, 307 årgang 2002, 406 årgang 2002 og 2003 sneg sig ind på Top-10. Syv Peugeot'er på Top-10 vidner om enorm interesse for den franske familiebil.

De øvrige biler på listen over de ti bedst sælgende brugte biler i februar var Citroën C5 årgang 2002, Ford Mondeo årgang 2004 og Suzuki Grand Vitara årgang 2006. De placerede sig som henholdsvis nummer tre, fire og otte.

Salget af brugte biler var sidste år 520.000, ca. 43.000 om måneden. Det tal er faldet en smule i de to første måneder i 2007. Der er i øjeblikket omkring 75.000 biler til salg i Danmark, mange af dem på dba.dk, hvor du naturligvis også finder tidens 10 mest populære brugtbiler, modeller og årgange.

Peugeot 307 | Citroën C5 | Ford Mondeo | Peugeot 206 | Peugeot 406 | Suzuki Grand Vitara

9. Hest.dba.dk har indledt samarbejde med Dansk Ride Forbund

Dansk Ride Forbund

dba.dk's hestemarked hest.dba.dk har netop indgået et samarbejde med Dansk Ride Forbund, hvilket giver forbundets medlemmer adgang til Nordens største hestemarked med mere end 12.000 annoncer inden for heste, ponyer og udstyr til hest og rytter.

Samarbejdet med Dansk Ride Forbund er af stor betydning for dba.dk og giver også dig som bruger klare fordele, idet aftalen giver:

  • Direkte adgang til og markedsføring overfor Dansk Ride Forbunds ca. 80.000 medlemmer
  • Adgang til målgruppen af konkurrenceryttere, der ofte køber og sælger heste, ponyer og udstyr
  • Din annonce bliver set af endnu flere potentielle kunder!
  • Du får adgang til at komme ind på et højkvalitetsmarked for heste, ponyer og udstyr

Så hvis du har en hest, en pony, en sadel, et par ridestøvler eller andet udstyr, som du gerne vil sælge, har du optimale betingelser på hest.dba.dk – derfor: Indryk din hesteannonce i dag!

Med venlig hilsen
Den Blå Avis
www.dba.dk

-- Sponsor --

Dell

Se de bedste tilbud på Danmarks mest solgte computere.

Klik her!

Dette nyhedsbrev udsendes af dba.dk - Den Blå Avis på nettet. Vi vil i hvert nummer fortælle dig om sidste nyt på dba.dk, eventuelle konkurrencer og om funktioner, der gør det lettere at bruge dba.dk.

Se nyhedsbrevet i en browser.

Hvis du ikke længere ønsker at modtage dette nyhedsbrev, kan du afmelde det under "Personlige data", som ligger under menupunktet "Din dba.dk". Du kommer direkte frem til siden ved at klikke her.

Undlad venligst at besvare denne mail, da den er automatisk udsendt. Henvendelse kan i stedet ske til vores kundesupport.